O szkole

Szkoła Podstawowa nr 81 rozpoczęła swoją działalność w roku szkolnym 1960/1961 w budynku przy ulicy Harcerskiej 8/10. Pierwszym jej organizatorem i kierownikiem był Henryk Sroczyński.

Dopiero w kwietniu 1961 roku uczniowie rozpoczęli zajęcia w budynku szkolnym przy ulicy Emilii Plater 28/32.

Szkoła nr 81 została zlokalizowana w bezpośrednim sąsiedztwie byłego obozu dla dzieci i młodzieży przy ulicy Przemysłowej. W związku z tym dnia 1 czerwca 1966 roku odbyła się uroczystość nadania szkole imienia "Bohaterskich Dzieci Łodzi". Była to impreza ogólnołódzka w trakcie, której Obywatelski Komitet Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa przekazał Szkole ufundowany przez siebie sztandar.

W lutym 1966 roku rozpoczął działalność Szczep Harcerski "Szare Szeregi", który aktywnie działa do chwili obecnej.

9 maja 1971 roku odsłonięto Pomnik Martyrologii Dzieci Polskich. Od tej chwili młodzież szkolna i harcerze naszej Szkoły przejęli patronat nad pomnikiem.

W budynku szkolnym powstała wówczas Izba Pamięci Narodowej, która w 1981 roku zostaje przekształcona w Szkolne Muzeum.

W roku 2004 przeniesiono Izbę Pamięci i na uroczystościach w dniu 19 stycznia 2005 r. dokonano uroczystego jej poświęcenia.