Czy słyszeliście już o Brundibarze?

Czy słyszeliście już o Brundibarze? To mroczny kataryniarz, tytułowy bohater opery dziecięcej, napisanej w 1938 r. a następnie, w latach 1943-1944 ok. 55 razy wystawianej w nazistowskim obozie przejściowym w Theresienstadt (Terezin, Czechy). Głównymi aktorami były wówczas osadzone w obozie dzieci, pod fachowym kierownictwem artystycznym kompozytora Hansa Krásy.*) Ta niezwykła opera swą łódzką premierę miała 17 grudnia 2017 r. w Auli Centrum Promocji Mody Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, a w obsadzie znaleźli się uczniowie naszej Szkoły: Piotr Jakiel z klasy 4d (rola główna – dzielny Pepiczek), Patrycja Kurzawa z klasy 7b (charyzmatyczna Mleczarka), Nadia Chojnacka z klasy 4a (Dziecko zaklęte przez Brundibara), Oliwia Dziuba z klasy 5a (Chór Okien / Waleczne Dzieci).
Dzieci, na co dzień śpiewające w Chórze Dziecięcym Miasta Łodzi, tym razem musiały wykazać się pełnym wachlarzem talentów scenicznych, co też z powodzeniem uczyniły, zbierając owacje na stojąco od rozentuzjazmowanej widowni.
Gratulujemy Młodym Artystom i z niecierpliwością czekamy na kolejne spektakle!

Więcej informacji, zdjęć i relacji możecie Państwo znaleźć na profilu FB omawianego wydarzenia:

https://www.facebook.com/events/1923790637632799/?active_tab=discussion

*) „BRUNDIBÁR” - muzyka: Hans Krása; libretto: Adolf Hoffmeister; polski przekład: Daniel Wyszogrodzki.

Łódzka premiera:

reżyseria: Artur Hofman; kierownictwo muzyczne: Waldemar Sutryk; scenografia i kostiumy: Maja Grau, Tomasz Ciesielski; udział biorą: Chór Dziecięcy Miasta Łodzi, Muzycy Filharmonii Łódzkiej; Brundibar: Filip Warot; organizator: Narodowe Centrum Kultury, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego; producent: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce.

Podziękowania za profesjonalne fotografie dla p. Wojciecha Dyla oraz p. Katarzyny Chojnackiej za fantastyczną relację. Dziękujemy :)

A oto galeria zdjęć z przedstawienia:

 

Piotr Jakiel, Nadia Chojnacka i Patrycja Kurzawa tuż przed premierą wczuwają się w swoje role pod okiem wspaniałego Filipa Warota (grającego okrutnego Brundibara)

 

Po premierze: Młodzi Artyści z reżyserem Arturem Hofanem i dyrygentem Waldemarem Sutrykiem

 

Na zakończeniu próby generalnej

 

Patrycja Kurzawa jako Mleczarka

 

Patrycja Kurzawa i Piotrek Jakiel (wraz ze sceniczną siostrą Aninką) w psychodelicznym transie do rytmów katarynki

 

Waleczne Dzieci i Mówiące Zwierzęta gotowe do starcia z bezdusznym Brundibarem

 

Nadia Chojnacka oswobodzona spod władzy Brundibara przez Mówiące Zwierzęta

 

Oliwia Dziuba, Patrycja Kurzawa, Piotr Jakiel i Nadia Chojnacka przed plakatem promocyjnym 75. Rocznicy Akcji „Reinhardt”

 

Owacje na stojąco na koniec premiery