Wycieczka do Bełchatowa

Historię bełchatowskiego węgla oraz największej kopalni odkrywkowej w Polsce uczniowie klas szóstych poznali podczas jednodniowej wycieczki do Miejskiego Centrum Kultury PGE Giganty Mocy w Bełchatowie.

Program wycieczki obejmował zwiedzanie interaktywnej ekspozycji, gdzie pierwsza z nich poświęcona była procesowi powstawania węgla brunatnego i przybliżała czasy sprzed milionów lat, druga zaś opowiadała o tym, jak wydobywa się węgiel brunatny i przetwarza na energię elektryczną. 

Uczniowie uczestniczyli również w warsztatach edukacyjnych DWA BIEGUNY, które stanowiły doskonałe uzupełnienie wiedzy zdobywanej w szkole. Wspólnie doświadczali i eksperymentowali, budując proste kompasy, wyjaśniali zasady ich działania i wykonywali doświadczenia z użyciem opiłków żelaza, poznali różnicę pomiędzy grawitacją i magnetyzmem. Na koniec warsztatów każdy z uczestników wykonał pamiątkowy magnes na lodówkę oraz mógł zainstalować aplikację na telefon, która pozwala na wykrycie metalowych przedmiotów znajdujących się w pobliżu urządzenia.