Dzień Patrona

"29 października 2018 r. obchodziliśmy Dzień Patrona. Naszym są Bohaterskie Dzieci Łodzi. To święto ma uczcić ich pamięć i okazać szacunek wszystkim byłym więźniom obozu przy ul. Przemysłowej. Tegoroczne obchody różniły się od pozostałych, ponieważ w tym roku na murach naszej szkoły został namalowany piękny mural przedstawiający  Gienię Wójcik, byłą więźniarkę zaprzyjaźnioną z naszą szkołą.

Najpierw o godzinie 8.00 zeszliśmy do sali gimnastycznej, gdzie po przywitaniu  pani dyrektor przeczytała nam fragmenty wspomnień pani Genowefy Kowalczuk - Gieni Wójcik, która opowiedziała nam  o codziennym obozowym życiu. To co usłyszeliśmy było naprawdę poruszające i skłaniające do przemyśleń.


Po uroczystości klasy wraz z wychowawcami rozeszły się do sal, aby wybrać delegacje, które przyglądały się powstawaniu muralu w ramach 7 edycji projektu "Dzieci Bałut". Przed odsłonięciem udało się nam jeszcze przeprowadzić wywiad z panią Katarzyną Tośtą ze Stowarzyszenia "Na co dzień, nie od święta".

W tym czasie w klasach pozostali uczniowie  zajęli się swoimi zadaniami. Niektórzy pisali listy do więźniów, inni wybrali się na spacer szlakiem "Murali pamięci dzieci Bałut". Uczniowie 5b robili instalacje upamiętniającą podróż Gieni Wójcik do domu. W innej klasie próbowano odpowiedzieć na pytanie "Kim są Bohaterskie Dzieci Łodzi?". Każdy zajmował się czymś innym. Nietypowy sposób nauki historii spodobał się uczniom. Efekty ich pracy zrobiły na nas ogromne wrażenie."

Antonina Kaniewska