Lekcja w sądzie

Dziś klasa 6B uczestniczyła jako widownia w rozprawie w Sądzie Rejonowym Łódź-Widzew. Rozprawa dotyczyła cyberprzemocy, której dopuścił się siedemnastolatek. Na koniec rozprawy pomogliśmy wydać werdykt - uznaliśmy oskarżonego winnym i skazaliśmy go na karę ograniczenia wolności, tj. 8 miesięcy pracy na rzecz schroniska dla zwierząt w wymiarze 30 godzin miesięcznie. Oczywiście rozprawa była symulowana, ale poza oskarżonym i poszkodowanym, cała reszta najprawdziwsza: pani sędzia, pani prokurator, obrońca, pani protokolantka. Można było zadać im mnóstwo ciekawych pytań i przymierzyć togę!

Uczestnictwo w tym nietypowym spotkaniu było również doskonałą okazją dla nas do uzyskania wiedzy dotyczącej reguł i norm zachowania się w sądzie. Ponadto, udział w tym wydarzeniu na pewno kilkorgu z nas ułatwił wybór przyszłego zawodu. Później mieliśmy okazję spotkać się z przemiłymi policjantami, którzy zapoznali nas ze skutkami naruszania prawa i przybliżyli rolę policji, jako oskarżycieli publicznych. Oj, po takiej lekcji każdy z nas przemyśli dwukrotnie, zanim sięgnie po dopalacze, narkotyki, papierosy czy alkohol!
To była na prawdę cenna lekcja!

Uczniowie klasy 6B